pl.NETWORK

Archiciekawostki #06 [Domy otwarte]

2 komentarzy

vvasy
46
15 dni temuSteemit2 min czytania

Dom Jana Szpakowicza

Był to bardzo nietypowy projekt domu jednorodzinnego. Mało kto odważyłby się na tak radykalny odważny i niewygodny pod kątem użytkowania dom.

Głównym założeniem architekta miała być ciągła styczność z lasem, nie chciał odgradzać się budynkiem od natury. Tak powstało 9 osobnych brył, które każde pełniło inną funkcję (sypialnie, kuchnię, łazienkę, garderoby itd.). Połączone były ze sobą jedynie zadaszeniem, a przestrzeń je dzieląca była otwarta na las.

Do budowy użyto betonu z fakturą drewnianego szalunku, ceramicznych posadzek, drewna, szkła, które ostatecznie zespoliły budowlę z miejscem, w którym została wzniesiona.

Zapewne niewiele osób byłoby w stanie oddać się idei na tyle, aby zrezygnować z wygody i teraźniejszego stylu życia. Jednak należy docenić architekta za próbę pokazania innej, niesztampowej wersji budownictwa domów jednorodzinnych.


źródło:

Dom Zofii i Oskara Hansen

Kolejnym przykładem budowli, który łączy wnętrze z zewnętrzem jest dom Hansenów w Szuminie.

Jest to jedyny polski dom, który został wpisany na światową listę Iconic Houses Network obok tak wybitnych nazwisk jak: Antonio Gaudi, Frank Lloyd Wright czy Mies van der Rohe.


źródło:

Najważniejszą ideą przyświecającą budowie była koncepcja Formy Otwartej. Hansen uważał, że to działalność człowieka kształtuje przestrzeń i podejście do rzeczywistości dzięki rzeźbie i architekturze. W domu znajduje się m.in. stół z wyjmowanymi deskami w różnych kolorach, które mieszkańcy mogą wyjmować i przekładać zmieniając kompozycję.


źródło:

Cechą charakterystyczną domu jest jego otwartość na otoczenie. Nie jest to budynek typowo „opakowany” ścianami. Siedząc na ławeczce przed wejściem człowiek już zaczyna wnikać do wnętrza. Dzięki otworowi nad drzwiami wejściowymi słychać odgłosy domowników, jak również rozmowy przechodniów.


źródło:

Wchodząc do domu można się poczuć jakby była to kolejna część ogrodu, jednak już bardziej ogrodzona. Wystające blaty/stół nawiązują formą jeszcze do ławeczki znajdującej się na zewnątrz. Z każdym krokiem wgłąb budynku przenika się do jego wnętrza.
Dom otoczony jest polami i licznymi drzewami, co sprawia, że przez okna podziwiać można malownicze krajobrazy.

Komentarze

SortujNajlepsze