pl.NETWORK

Szlachetna kava kava - gdzie kupić dobrą kavę?

7 komentarzy

tomosan
52
12 dni temuSteemit6 min czytania

Safe-Healthy-Relaxing-Kava.jpg
źródło sproszkowana kava gotowa do spożycia

Kava w Polsce

Kilka tygodni temu napisałem artykuł o legalizacji kavy Polsce, a w zasadzie o jej relegalizacji, artykuł ten odbił się dość szerokim echem wśród społeczności zielarzy i amatorów naturalnego haju - co bardzo cieszy. Zainteresowanie kavą wyraźnie wzrosło, coraz więcej osób pyta gdzie szukać dobrej kavy, na co zwracać uwagę przy zakupie..? Stąd właśnie kolejny artykuł, wasze prośby zostały wysłuchane. Największą bolączką relegalizacji kavy w Polsce jest to, że nie została jeszcze dopuszczona do legalnego obrotu na terenie RP, dlatego musimy ją sprowadzać zza granicy, ale to nie problem - jest wielu dobrych sprzedawców, którzy wyślą nam kavę najwyższej jakości.

Hype związany z relegalizajcą kavy objawił się już na allegro:
Opera Zdjęcie_2018-09-27_131405_allegro.pl.png
Kiepskie ekstrakty kavy niewiadomego pochodzenia od amerykańskich producentów są sprzedawane za kilkaset złotych, choć tak naprawdę za oceanem kosztują kilkanaście dolarów. Nieświadomi ludzie kupuję produkt, który ma niewiele wspólnego z prawdziwą kavą, a na domiar złego dają zarobić nieuczciwym sprzedawcom.

Chciałbym w tym poście oświecić kavowe owieczki i pokazać, gdzie szukać dobrej, szlachetnej kavy oraz w jaki sposób wspierać farmerów na Pacyfiku, którzy uprawiają tę roślinę w sposób zrównoważony z korzyścią dla całego ekosystemu.

Szlachetna kava - jak rozpoznać kavę wysokiej jakości?

Pieprz metystynowy - kava kava - to roślina podchodząca wysp na Pacyfiku, a większość tamtejszych upraw to niewielkie ogrody prowadzone przez całe rodziny lub lokalne społeczności z niewielkich wiosek. Warunki uprawy kavy są bardzo różnorodne, tak samo jak umiejętności lokalnych plantatorów; wszystko to ma duży wpływ na ostateczną jakość gotowego produktu. Najlepsza kava pochodzi z korzeni, które mają co najmniej od 3 do 5 lat - im starsze korzenie tym lepsza i mocniejsza kava. Stąd bardzo ważne, aby sprzedawana kava miała właściwą dojrzałość. Kolejną bardzo ważną kwestią są odmiany kavy. Pieprz metystynowy, podobnie jak krzewy herbaty czy kawy różnicuje się na wiele odmian - kultywarów. Na wyspach Pacyfiku jest ponad 100 różnych odmian kavy, a każda z nich różni się smakiem oraz właściwości psychoaktywnymi.

Zasadniczo kavę można podzielić na dwie grupy:

I. Kava szlachetna - odmiany kavy popularne na Wyspach Pacyfiku i najchętniej uprawiane, uchodzą za bardzo bezpieczne i są uważne za najlepsze do spożycia; dają najbardziej pożądane efekty psychoaktywne. Szlachetna kava zwana też Noble kava jest z powodzeniem uprawiana na Vanuatu, Samoa, Fidżi, Tonga, Hawajach, Wyspach Cooka czy w Polinezji Francuskiej.

II. Kava nieszlachetna - dzikie odmiany kavy, zwane też kavą tudei; odmiany kavy tudei nie nadają się do codziennego spożycia i mogą wywoływać nieprzyjemne efekty uboczne, osoby spożywające dziką kavę często doświadczają efektu kaca, a nawet wymiotują. Kava tudei może być sprzedawana jako tania kava na amazonie, często też występuje w tanich ekstraktach. Kupując kavę w kapsułkach za kilka - kilkanaście dolarów można mieć obawę, że kupimy dziką kavę niskiej jakości, które może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Odmiany kavy szlachetnej są bardzo zróżnicowane pod względem właściwości fitochemicznych - psychoaktywnych. Niektóre z nich są bardzo mocne, a inne znacznie słabsze - te słabsze, bardziej lekkie odmiany są chętniej spożywane przez dzieci i kobiety w ciąży. Poza mocą działania, odmiany kavy można podzielić na uspokajające i bardziej euforyzujące.

Następną rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę przed zakupem jest sposób obróbki korzeni oraz przetwarzanie kavy: suszona, mielona, kava instant, grubo mielona, mikronizowana, płynny ekstrakt. Dobra, wysokojakościowa kava powinna składać się wyłącznie z korzeni rośliny, wszelkie inne części takie jak liście, łodygi lub pozostałe zanieczyszczenia mogą znacząco wpływać na jej smak oraz efekt działania. Dodatkowo należy wspomnieć, że liście i łodygi kavy zawierają szkodliwe toksyny... Im tańsza kava tym większe ryzyko, że znajdą się w niej jakieś niepożądane dodatki lub wypełniacze. Korzenie wysokojakościowej kavy powinny być dokładnie myte i suszone co ma wpływ na utratę wagi surowca w produkcie końcowym, lecz dzięki temu mamy pewność co do jej. Uczciwi plantatorzy nie oszczędzają czasu na suszeniu korzeni.

Bardzo istotna jest także świeżość kavy, która jak wiadomo jest uprawiana i pakowana w klimacie tropikalnym z dużą wilgotnością powietrza, a to zaś sprawia, że w sproszkowanym produkcie może rozwinąć się pleśń. Dlatego tak ważne jest, aby nie przyśpieszać procesu suszenia oraz zadbać o właściwe warunki przechowywania surowca. Wszystkie te czynniki wydłużają proces produkcji, a to przekłada się na cenę końcową, z tego powodu dobra kava nie może być zbyt tania. Szlachetna kava dobrej jakości powinna kosztować ok. 50-60$ za 1 funt (~453 gramy).

Kolejnym ważnym aspektem jest przechowywanie - kava wysokiej jakości powinna być przechowywana w dobrych warunkach, w chłodnym miejscu bez dostępu wilgoci i promieni słonecznych. Zbyt długie przechowywanie sprawia, że aktywne składniki w kavie ulegają degradacji. Stąd tak ważna jest świeżość kavy - im świeższa tym lepsza. Z resztą ta sama zasada dotyczy zielonej herbaty. Nowa Zelandia i Australia mają najbardziej restrykcyjne zasady odnośnie przechowywania kavy, próbki są tam badane, możemy zatem założyć, że kava od tamtejszych pośredników spełnia normy jakościowe i jest przechowywana w odpowiednich warunkach.

Źródła dobrej kavy - polecani sprzedawcy:

Opera Zdjęcie_2018-10-06_011200_kavasociety.nz.png

Tak naprawdę w sieci jest tylko kilku sprzedawców, którzy oferują szlachetną kavę najwyższej jakości. Grupa doświadczonych kava-smakoszy z reddita oraz polska społeczność "Kava w Polsce" rekomendują najlepsze sklepy noble kava /szlachetną kavą/ potwierdzoną certyfikatem True Kava.

  • The Kava Society prawdpodobnie najlepszy sklep z kavą online, prowadzony przez pracowników naukowych z Auckland University - w ofercie najświeższa certyfikowana noble kava, bardzo dobra obsługa klienta. Minusem są dość wysokie ceny oraz duży koszt wysyłki z Nowej Zelandii - $65 za paczkę < 1kg

  • Gourmet Hawaiian Kava - doświadczony plantator kavy i sprzedawca z Hawajów, oferuje rzadkie odmiany hawajskiej, szlachetnej kavy; sprzedawca wysokiej jakości z certyfikatem TrueKava

  • Kava Time - bardzo dobry i uznany sklep z kavą oferujący odmiany prosto z Fidżi - centrum wysyłkowe znajduje się na Florydzie, USA. Certyfikowana kava wysokiej jakości oraz bardzo przyjazna obsługa klienta

  • Kalm with Kava - doskonały sprzedawca szlachetnej, certyfikowanej kavy, ogromny wybór różnych odmian z różnych części Pacyfiku, atrakcyjne ceny, świetna obsługa klienta

  • Cactus Kava - uznany amerykański sklep z certyfikowaną kavą, bardzo dobra obsługa klienta, atrakcyjne ceny, dość szybka wysyłka do Polski

  • The Kava Roots - doświadczony sprzedawca oferujący wysokiej jakości z kavę z Tonga

  • Real Kava - hawajski sprzedawca kavy z dużym doświadczeniem, atrakcyjne ceny, wiele pozytywnych opinii, lecz niewiele informacji odnośnie kontroli jakości

Przy zakupie należy pamiętać również, że poszczególne odmiany kavy mogą różnić się mocą, działaniem, zawartością związków psychoaktywnych. Najmocniejsze kavy na rynku zawierają około 10% kavalactonów - aktywne związki kavy, które odpowiadają za jej euforyzujący efekt.

Najlepsze i najbardziej wydajne odmiany kavy polecane przez polską społeczność:

Przekazujcie dalej tę dobrą nowinę, edukujcie rodzinę oraz znajomych - niech nie kupują tanich wyciągów z "kavy" na allegro czy od innych sprzedawców, którzy nie mają nic wspólnego z kavą. Wspierajmy dobrych uczciwych sprzedawców i plantatorów z odległych wysp Pacyfiku. KEEP CALM and LETS DRINK GOOD KAVA!


Odnośniki:

[1] http://www.truekava.com
[2] https://www.reddit.com/r/Kava/wiki/vendors
[3] Kava w Polsce - dyskusje i porady


tomo

Komentarze

SortujNajlepsze